
Foto: Reuters
Från Rom rapporteras att påven kan andas utan assistans, men hans läkare rekommenderar honom att inte tala på flera dagar. Man får hoppas att talförbudet håller i sig lite längre än så. Påvar brukar ju som regel inte avgå med annat än döden (även om man funderar på att ändra på den saken), så risken för att han säger knasigheter lär väl öka med tiden. Tyvärr verkar det dessutom som att nästa gubbe är lika reaktionär som JP2.
Den som tror sig kunna gissa vem som tar över strutmössan och fåtöljen härnäst kan satsa pengar på sin favorit.
Skrivet av barse den februari 25, 2005 06:41 EM | TrackBackJa, kan inte gubben dö snart...(;-)
Men som du skriver så blir det väl en likadan till efter denna...
Din kommentar hos mig var klockren... det kanske är dags att kolla in din blogg lite närmare (;-)
Allt gott!
Jag tycker att Jean-Paul ska få gå i pension. Han har gjort sitt och mer därtill och förtjänar några avslappnande år i Florida med paraplydrinkar och krocket-turneringar. Inte behöver han trilla av pinn, det räcker bra om han slutar jobba. Han borde ju ha ATP-poäng så det räcker vid det här laget.
Heter han Jean-Paul? Låter lite väl feministiskt för att vara påve...eller? (,-)
Johannes Paulus, John Paul, Jean-Paul, det beror helt enkelt på vem som uttalar namnet. Johannes Paulus 2 är i och för sig bara hans artistnamn, från början hette han Karol Józef Wojtyła, men hans manager övertalade honom att byta till nåt enklare.
Possibly you have actually thought about designing an book?
clash of kings cheats
dragonvale cheats
golf clash cheats
covet fashion cheats
sims freeplay cheats
Clash Royale is the ultimate collectible cards game, combined with tower defense and lots of online multiplayer fun. clash royale decks