Fredagsfyran handlar om Datorer.
1. Vilket operativsystem är det på datorn du använder nu?
Windows XP, SP2.
2. Föredrar du bärbara eller stationära datorer? Varför?
Det beror på vem som betalar. Jag skulle nog kunna tänka mig att ha en bärbar dator som komplement till de stationära, men nackdelarna med bärbara överväger för min del fördelarna. Bärbara är dyrare, har sämre prestanda, har nästan 50% risk att paja under första året, går inte att använda särskilt länge utan att sitta inkopplad på nätström och har dessutom osköna tangentbord. (Finns det någon bärbar dator som har ett "brutet" tangentbord som liknar MS Natural Keyboard Pro förresten?) Om jag hade längre än fem minuters restid till jobbet eller om jag reste mycket mer än vad jag gör just nu så skulle jag nog vara sugen på att skaffa en bärbar, men i nuläget finns det inget som talar för det.
3. Har du en egen dator? Hur kommer det sig?
Jag har köpt en dator. Jag sparade lite pengar och sedan köpte jag ett moderkort, en låda, ett grafikkort och lite annat smått och gott och skruvade ihop en maskin.
4. Hur ofta är du vid en dator?
I princip dagligen. Om man, som jag, arbetar med datorspel så är det svårt att undvika att sitta framför datorn. En hel del av arbetet sker i vårt kreativa soffhörn på jobbet, men till slut måste man ändå sätta sig vid burken och realisera det man har fantiserat ihop.