§ ¶¡Hola!
Bloggin from Spain!
Efter en natt av ingen sömn satt jag som i en dröm pa planet till Malaga. Allt hade klaffat otroligt fint, även fast jag hade lyckats glömma pengar till flygbussen sa gick det bra - den kinesiska (typ) busschauffören sa bara "betala nästa ar".
Det var otroligt kul att träffa Jonas och Asa igen. Jonkisen har ju varit sa mycket sjuk, men nu ser han frisk som en nötkärna ut.
Vi har det sa harligt sa. Det har blivigt ett flertal Sunkiga Hak. Första kvällen var vi pa ett ställe som hade minibowling och biljard! Minibowling är helt suveränt - sma banor, sma kulor, käglor som hänger i snören. Utmärkt underhallning. [PROJEKT: Öppna en bar, med Karaoke, Minibowling och Gratis Jordnötter, eller om möjligt, tapas. Baren kan heta Gott Folk.]
Nästa kväll var vi pa tva Sunkiga Hak med Jonas och Asas belgiska kompis Anouk. Sunkigt hak 1: Hade helt suveräna marockanska tapas som man fick - och fick välja själv! - till varje dricka. Sunkigt hak 2: Där spelade vi biljard, och kom överens om att de hade en helt suverän blandning latar i stereon.(Ah, en annan skön bargrej: Nära J&As lägenhet finns ett ställe med en bar med tillhörande stort lekställe för barnen. Najs! Nagot for pappa och mamma att leka med, nagot för barnen att leka med. Oddsen att ett sant ställe skulle öppna i Sverige?)
Igar var jag och Jonas pa Alhambra. Det var otroligt vackert! Helt underbart med all snirklande konst. Pa kvällen hade vi fest hos Anouk, med tre kanadensiska tjejer och en japansk. Sen bjöd vi in tva backpackersnubbar fran gatan som ocksa visade sig vara fran Kanada. Vi 10 hade en underbart skojig kväll/natt - klockan tva gick vi till ett hela-natten-disco, som da var folktomt. Vid typ tre var det proppat med folk. DJn var keff pa att mixa - alltsa, inte bara sadar oskolat dalig som vem som helst, utan aktivt DALIG - men han valde grymma latar. Sen valde han samma latar en gang till vilket var lite trist. Men vi dansade som galna.
Idag softar vi, spelar Alfaputt, gar pa internetcafé och smyger omkring.
